Czym jest system alarmowy?

System alarmowy to zbiór urządzeń służących do zabezpieczenia obiektu przed włamaniem, napadem, pożarem lub innymi zagrożeniami. W swojej podstawowej konfiguracji składa się on głównie z czujników, które zbierają informacje z obiektu i w odpowiednim czasie je wykorzystują – np: wyzwalając syrenę alarmową lub informując odpowiednie służby ochrony.

Jakie są normy?

Istnieje polska norma PN-EN 50131, która mówi o klasach systemów zabezpieczeń. Mówiąc w skrócie im wyższa klasa tym bardziej zabezpieczony obiekt. Należy przy tym pamiętać, że o klasie systemu alarmowego stanowi urządzenie, które jest w klasie najniższej. Ponieważ celem tego artykułu nie jest opisywanie klas systemów alarmowych – na tym się zatrzymamy, natomiast skupimy się na tym co możemy zabezpieczyć.

Co możemy zabezpieczyć?

Teren – zabezpieczenie terenu pomaga na wczesne wykrywanie zagrożenia. Możemy wiedzieć o niebezpieczeństwie zanim jeszcze ktoś wejdzie na nasz obiekt i narobi szkód. Mogą być zastosowane, np: bariery zewnętrzne, czujki ruchu zewnętrzne. Należy pamiętać, że nawet najlepsze urządzenia mogą powodować fałszywe alarmy, np: przy ruchu zwierząt.

Kontaktrony – zabezpieczenie wejścia, okien, drzwi, bramy – pozwalają na wykrycie zagrożenia w momencie otwarcia zabezpieczonych elementów. Należy pamiętać że wybicie szyby nie wyzwoli alarmu otwarcia okna

Czujki Ruchu wewnętrzne – zabezpieczenie przy wejściu w obszar chroniony

Czujki wibracyjne, stłuczeniowe – zabezpieczenie w momencie zbicia szyby czy uderzenia w ściany. Stosowane przy dużych przeszkleniach

Czujki gazów: metanu, czadu, dymu itp – czujniki bezpieczeństwa

Czujki zalania – informują o zalaniu pomieszczenia

Czy potrzebujemy certyfikowanego systemu alarmowego?

Wszystko zależy od tego co przechowujemy w swoich domu i jaki nacisk kładziemy na niezawodność i niezależność systemu alarmowego. Żadne normy nie określają i nie narzucają klasy systemu alarmowego w domu jednorodzinnym. Zaletą takiego systemu jest bezpieczeństwo. Czujniki są odpowiednio sparametryzowane, co umożliwia wykrycie, np: przecięcia przewodu przez potencjalnego włamywacza.

Wykorzystanie systemu alarmowego do funkcji automatyki?

System alarmowy jako system automatyki

Z racji 'mody’ wśród producentów różnych systemów na wszechstronność swoich urządzeń, można spotkać się z propozycją wykorzystania systemu alarmowego do sterowania domem. Nie uważam, żeby było to dobre rozwiązanie. Jeżeli już chcemy wykorzystać certyfikowany system alarmowy powinien być on przeznaczony do ochrony obiektu, ewentualnie do drobnych funkcji automatyki, które nie muszą być niezawodne. Mówimy tutaj o funkcjach typu integracja z bramą garażową, czy oświetleniem zewnętrznym. Funkcje bardziej złożone, jak na przykład sterowanie ogrzewaniem (na pozór proste) to nie jest zadanie dla systemów stworzonych do ochrony obiektu.

Jeżeli zatem nie planujemy rozbudowanego systemu automatyki, możemy wykorzystać system alarmowy do jego podstawowych funkcji.
Minusem takiego rozwiązania jest zazwyczaj brak wygodnej aplikacji do obsługi podstawowych funkcji. Plusem – dość niskie koszty wdrożenia systemu.

System automatyki jako system alarmowy

Tą samą funkcję co certyfikowany system alarmowy może spełnić wykorzystanie czujników systemu automatyki. Inteligentny dom, aby mógł spełniać swoje najważniejsze funkcje musi posiadać czujniki ruchu / obecności, temperatury, zalania, dymu itp. Spokojnie można zaprogramować na nim te same funkcjonalności, co na dedykowanym systemie alarmowym. Jeżeli ktoś zakłada instalacje systemu automatyki, to w większości przypadków taki zintegrowany system będzie bardziej przyjazny dla użytkownika i łatwiejszy we wdrożeniu.

Integracja certyfikowanego systemu alarmowego z systemem automatyki

W przypadku kiedy decydujemy się na dedykowany system alarmowy i posiadamy instalację automatyki w swoim domu, na ratunek przychodzi INTEGRACJA. Wszystkie stany czujników alarmu mogą być na bieżąco przesyłane do systemu automatyki i dowolnie wykorzystane. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane, aczkolwiek zważając na brak wymagań co do klasy systemu alarmowego w domu jednorodzinnym i swobodę programowania systemu automatyki – coraz większa ilość Inwestorów decyduje się na system alarmowy zbudowany na bazie sterownika automatyki.

Co daje system alarmowy spójny z systemem automatyki?

Znając stany wszystkich czujników w domu oraz mając do dyspozycji sterownik swobodnie programowalny mamy nieograniczone możliwości, które zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie w domu i automatyzują wiele czynności. Poniżej kilka przykładów, które stosujemy w naszych rozwiązaniach:

  • automatyczne uzbrajanie / rozbrajanie systemu, np: po wyjściu z domu, wejściu do domu, po zaśnięciu (strefa nocna);
  • integracja z oświetleniem – automatyczne wyłączenie oświetlenia po pełnym uzbrojeniu, mruganie światła w przypadku włamania;
  • integracja z roletami – zamykanie centralne rolet po uzbrojeniu, otwarcie rolet i zapalenie światła przy włamaniu razem z blokadą przycisków;
  • integracja z czujnikami zalania – odcięcie dopływu wody w przypadku zalania;
  • integracja z systemem nagłośnienia – głośna muzyka odtwarzana w momencie włamania;
  • dowolne powiadomienia na telefon użytkowników domu;
  • zdalna obsługa systemu w jednej aplikacji na urządzeniach mobilnych;

To tylko część pomysłów, które wdrażamy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia …

Jakie rozwiązanie jest dla mnie najbardziej odpowiednie?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każdy jest inny i ma inne potrzeby, które gwarantują mu poczucie bezpieczeństwa. Pewne jest to, że po rozmowie ze specjalistą w naszej firmie zostaną dobrane optymalne rozwiązania, uwzględniające Państwa potrzeby i nasze doświadczenie.

Zobacz jak inteligentny dom funkcjonuje w praktyce!

Umów darmowe spotkanie w naszym showroomie i doświadcz wszystkich funkcji inteligentnego domu na żywo.